Artes Liberales

Világtörténelem röviden

2019. július 15. 13:59 - Liberális Artúr

Bevezető: Aki valamilyen perverzióból rajtam kívül is olvassa a blogjaimat, az tudhatja, hogy az egyik vesszőparipám az eurocentrikusság ellensúlyozására való törekvés. Ez az elhajlás persze részben érthető, hiszen Magyarországon élünk, így természetesen nagyobb súllyal vesszük számba a magyar és az európai eseményeket. Ugyanakkor ha valaki megnézné egy távol-keleti történelemkönyv anyagát, meglepődne, hogy mennyi minden van benne, ami nálunk nem, illetve mennyi minden nincs benne, ami nálunk meg nagy horderejű dolognak számít. Ebben a posztban nagyon röviden összefoglalom az emberiség történelmét, de igyekszem tágabb kontextusban tálalni az eseményeket és nem elveszni a jelentéktelen részletekben. Egyébként maga az emberiség történelme is jelentéktelen részlet egyelőre, hiszen nagy jóindulattal kb. kétszázezer évet ölel fel, ami lepkefing még a dinoszauruszok majd' 200 millió éves történelméhez képest is. Ezt szokták azzal érzékeltetni, hogyha a Föld eddigi létét egy napba sűrítenénk, akkor az ember megjelenése csak az utolsó bő egy percben esne meg.

i. e. 2,4 millió: Kialakul az emberi faj közvetlen őse a mai Afrika területén. Tüzet és kőeszközöket használunk.

i. e. 200 000: Kialakul a mai emberi faj, kis közösségekben vándorló, vadászó-gyűjtögető életmódot folytat. Ekkor már művészeti tevékenységet is folytatnak, valószínűleg ekkor alakuhatott ki a modern beszéd.

i. e. 75 000: Kitör a Toba szupervulkán, kis híján kihal az emberiség. Körülbelül ekkor terjedtünk szét a világon.

i. e. 50 000: Kialakul a modern viselkedés, azaz az absztrakt gondolkodásra való képesség, ami megkülönböztet minket az állatoktól.

i. e. 13 000: Háziasítjuk a sertést, rövidesen a többi haszonállatot is.

i. e. 8 000: Elterjed a mezőgazdaság. Az ősültetvényeken árpát, borsót, búzát, bükkönyt, csicseriborsót, lent és lencsét termesztettek.

i. e. negyedik évezred: Létrejönnek az első tartósabb civilizációk Afrika, Ázsia és Európa nagy részén; fém- és cserépeszközöket használunk, feltaláljuk a kereket.

i. e. harmadik évezred: Kialakul a fejlett írás, a matematika és vele a szervezettebb államok differenciált társadalmakkal: Ciprus, Egyiptom, India, Kréta, Norte Chico, Sumér, Szíria. Háziasítjuk a lovat, a tevét és kifejlesztjük a szekeret.

i. e. második évezred: Valami történik a mai Mongólia területén, amitől az emberek szétszélednek Nyugat, Kelet és Dél irányába is Finnországtól Thaiföldig. Lovas és tengeri népek rohanják le a fejlett államokat. Az 1600-1500-as évek minószi vulkánkitörése társadalmi- és éghajlatváltozásokat okoz világszerte.

i. e. első évezred: Tovább fejlődik a közlekedés, a fegyverek, a nyelv, a matematika. Elterjed a hinduizmus, buddhizmus, konfucianizmus. Létrejön az első óriásbirodalom, Perzsia.

első évezred: Újabb világvallások terjednek el (kereszténység, iszlám), Afrikában és Európában nagy népvándorlások, új hódítók borítják fel az addigi rendet, az évezred során pedig világszerte létrejön több mai állam alapja. A kor fontos újdonságai az acél, az iránytű, a papír és a puskapor.

második évezred: Az évezred elejének "nemzetközi" eseményei a keresztes hadjáratok és az arab,  mongol és európai hódítások, azonban minden mást háttérbe szorít, hogy Európában sikerült civilizációs ugrást végrehajtani a 18. századtól kezdve, ami jelentősen felgyorsította a fejlődést (iparosodás, tudás, egészségügy... stb.), ugyanakkor jelentős problémákat is okoz (egyenlőtlenség, környezetszennyezés). Egyelőre nem merném kijelenteni, hogy melyek voltak a legjelentősebb újítások, de fontosnak tűnik az elektromosság, a médiarögzítő eszközök, a számítógép, az internet, a védőoltások, a genetika, a műanyag, az élelemiszertechnológiai eljárások, a motor és az atomenergia.

harmadik évezred: A nyúlfarknyi két évtizedben talán nem történt még jelentős esemény; folytatódik a szélsebes fejlődés és a vele járó szélsebes rombolás.

Szólj hozzá!
Címkék: közélet

Egy katonaének

2019. július 07. 21:56 - Liberális Artúr

Szerző: Balassi Bálint
Megjelenés: 1589
Műfaj: óda
Hossz: 1 oldal
Ajánlott írás: http://www.napkut.hu/naput_2004/2004_06/037.htm
Olvasható: http://mek.oszk.hu/00600/00609/00609.htm#61

Előzmények: Pannonius hamar ikonná vált a nemesi öntudattól fűtött elitnek, akik főleg Mátyás halála után a Jagellókkal, majd a törökökkel szemben kezdtek magukra a nemzet megtestesítőjeként tekinteni. Ennek egyik eleme volt, hogy a latin helyett a magyart kezdték alkalmazni. Ők az ország három részre szakadásával új helyzetbe kerültek, folymatos harcokra kényszerültek, ugyanakkor a korabeli divat szerint élvhajhász életet is éltek, amibe beletartozott az irodalom művelése is. Ilyen volt Balassi Bálint (1554-1594) is, akinek családja és ő maga is kegyvesztett lett a bécsi udvarnál vélt és valós ügyek miatt, ezért nem számíthatott sem főúri életre, sem magasabb katonai rangra. De enélkül is hasonló sora lett volna valószínűleg, mert folyamatosan botrányokba keveredett szerelmi és birtokvitái miatt; végül a törökök elleni háborúban kapott halálos sérülést 1594-ben.

Cselekmény/téma: A vers egy óda, így nincs "cselekménye", csupán leírja a vitézi élet szépségeit és nehézségeit, majd sok sikert kíván.

Tartalom: Költői kérdéssel indulunk, hogy mi lehet királyabb a harcosi létformánál, ezt követően igyekszik alátámasztani pozitív dolgokkal: szép természet, jókedv, szexi külső, emberkedés. Az utolsó előtti két versszakban azonban a nehézségeire koncentrál, ezért jön jogosan a végén az imádság értük. De nem akarok most belemenni a költői képekbe, mert számomra nem voltak annyira jelentősek.

Forma: A lényeg nem ez, hanem a formai kivitelezés, amit Balassi igyekezett kimaxolni. Verseskötetben gondolkodott, amit eleve három nagyobb szakaszra akart volna bontani (vallás - szerelem - harc), ehhez találta ki az ún. Balassi-strófát, ami 3 nagyobb egységet bont 3 versszakra, amelyek 3 sorosak, a sorok pedig 3 részre bomlanak a hármas belső rímek és a szótagok száma révén. Ennek megfelelően tagolódik a tartalom is, ezért a legfontosabb verrszak a középső. A korabeli szokásoknak megfelelően - ahogy a vers is jelzi - dalnak készült, a Csak búbánat dallamára kellene előadni.

Élmény: A vers nekem alapvetően "lírai" műfaj, olyan sorokat szeretnék olvasni, ami odabasz, mint a Júlia szép leányban. Persze tudom, hogy előbb-utóbb eljutok a formai szempontok értékeléséhez is, de egyelőre nem fogott meg ez a vers.

Érdekességek:

- A vers valódi címe latin, magyarul "a végek dicsérete", csak az alcím az "Egy katonaének"
- A "vitéz" kifejezés ekkoriban csak a szabadon munkát vállaló, végvári harcosokra vonatkozott, normális katonákra nem.
- Ez a verse az egyetlen, tisztán vitézi életről szóló darabja.

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása