Artes Liberales

Retró: Útiélmények: Bécs

2017. augusztus 01. 10:49 - Liberális Artúr

 

2011-ben hosszú idő után külföldre merészkedtem - bár nem jártam messzebb, mint amennyire Budapest van a szülűvárosomtól. Nem vagyok nagy utazó, felnőttként nem is nagyon jártam sehol, szóval érdekes volt érett fejjel megélni az utat:

Szóval az úgy volt, hogy feleségem kényszerített: születésnapjára egy bécsi kiránduást szeretne. Én magam nem vágyok utazásokra, az ismeretlentől meg félek, ezért alaposan felkészültem az internet segítségével. Itt szeretném megjegyezni, hogy Google Maps nagyon jó barátunk... Autó híján gyorsan végigböngészve a tömegközlekedési kínálatot, az OrangeWays olcsóbban kijött, mint a VOLÁN vagy a MÁV, ráadásul mérföldekkel kulturáltabb körülmények között: az út során ingyen felszolgálnak valamilyen forró italt, sőt, zenét lehet hallgatni, vagy akár filmet is nézni. (Mondjuk a kávé nem egy élmény, a filmet meg max. az látja, aki kellő közelségben ül a monitorhoz.) Fapadosabb megoldás ennél már csak a telekocsi/stoppolás lenne, de ettől ódzkodom, sosem tudhatod, ki mellé ülsz be. Van vécé is, de a nagy dolgot nem szabad ott végezni, pedig nekem pont azt kellett :)

A határon néhány őrbódé állt, de kihaltnak tűnt, nem hiszen, hogy bárki is lenne még ott. A végállomás előtt a busz még megállt a schwecháti reptéren, szóval transzfernek is megteszi a járat, csak jól kell szervezni az időpontokat. Kb. 3 óra alatt Budapest belvárosából megérkeztünk Bécs belvárosába - metrómegállótól metrómegállóig. Ahogy azt előzetesen elterveztük, vettünk két napijegyet €12-ért, hogy egész nap korlátlanul használhassuk a tömegközlekedést. Az ember persze óhatatlanul is összehasonlítja a megszokott budapesti tömegközlekedéssel a bécsit, és mivel a blogokon mindig a hazait szidják, a nyugatabbra fekvőket meg dicsőítik, kíváncsian vártam, mi fogad. Először is: egész nap egyszer sem találkoztunk semmiféle ellenőrző rendszerrel. Se ellenőrök, se beléptetőkapu. Kíváncsi vagyok, hogy így hogyan tudják fenntartani a rendszert. Persze lehet, hogy vannak ellenőrök, csak szombat lévén kevesebben dolgoznak. A metrókocsik modernebbek voltak, de kényelmesebbek nem, a megállók pedig nagyon szürkék és egyhangúak a budapesti 1-es és 2-es vonalhoz képest. Vagy csak én vagyok elfogult :) Igazából a legnagyobb különbség az volt számomra, hogy az állomások szinte mindegyikén volt sushi, úgy mint nálunk látványpékség. A vécé itt "Opera vécé" volt, azaz végig opera zene szólt, ami beteges egy párosítás, de hát miért is ne.

Első megállónk természetesen a fő látványosság, a Világörökség része, a schönbrunni kastély volt. Március lévén nem a legjobb időpontban mentünk, de a kastélykert így is szép látványt nyújtott, hát még milyen lehet nyáron, amikor virágok lepik el a helyet. Az állatok megszokták az embert, még a mókusok is egészen közel merészkedtek. Az állatkert sajnos még zárva volt, pedig biztosan jó hely. A kastély belsejének megtekintése már nem ingyenes, és engem személy szerint nem is izgatott fel különösebben. Ráadásul pont felújítás alatt állt jópár terem. Összefoglalva, Schönbrunn egész napos elfoglaltságot biztosít a parkjával, múzeumával és állatkertjével. ha jól időzítünk, megnézhetünk egy klasszikus koncertet is este.

Mivel nem volt betervezve a múzeum megtekintése, ezért az eredeti programunkhoz képest csúszásban voltunk, így kihagytuk a másik fontos kastélyt, Belvedere-t, illetve az én igazi célpontomat, a néprajzi múzeumot. Visszametróztunk a belvárosba, hogy végigsétáljunk a város fő látványosságait felsorakoztató körúton. A Ringstraße első szakasza meglehetősen hajaz Budapestre (avagy Budapest hajaz Bécsre), századfordulós épületek mindenütt, a Duna-part viszont teljesen jellegtelen. Egy ponton befordultunk a belváros irányába, hogy megnézzük Mozart lakhelyét, ami nem is lehetne jelentéktelenebb lakóház. Viszont a sok szűk kis középkori sikátor a budai várnegyedhez hasonlóan jó középkori hangulatot varázsol. Az ember észre sem vesszi, és egyszer csak ott van a Stephansdomnál, ami valóban hatalmas és impozáns építmény. Be ugyan nem mentünk, de biztos hasonlóan lenyűgöző belülről is.
A belvárosban könnyen el lehet veszni a pesti belvároshoz hasonló kanyargós utcák tömkelegén, de szerencsére megtaláltuk a 17. századi Pestsaulét, amit az akkori nagy pestisjárvány emlékére emeltek. Ennél barokkabb egy szobor nem is lehetne, de hát éppen ezért volt szép. Visszakeveredtünk a körútra, és innetől orgia kezdődött, hatalmas és gyönyörű épületek a hofburgi komplexumtól a Votivkirchéig. Így utólag már tudom, hogy bármilyen drága is, érdemesebb lett volna felülni a barokkos lovaskocsira és azon körbejárni ezt a területet, mert lábon kihordani meglehetősen fárasztó. Persze akinek több ideje van, az megnézheti egytől-egyig kívűl-belül az épületeket. Még annyit szeretnék megjegyezni, hogy bár még nemkezdedődött ela turistaszezon, a belváros iszonyatosan forgalmas volt már akkor is.

Végezetül egy kis gasztro-élményre gyúrva meglátogattuk a Hotel Sacher kávézóját, mert mit ér Bécs bécsi szelet, Sacher és kávé nélkül? A bécsi szelet speciel kimaradt, de volt bécsi kávé, melange, Sacher és almáspite. A hely puccos volt, az élmény elmaradt, mert a gerbeaud-i árhoz képest nem volt kimagaslóan finom semmi. Sajnos későn jutott eszembe, hogy bemenjünk egy szupermarketbe, hogy megnézzünk min is élnek az osztrákok. Indulnunk kellett vissza, hogy indulási időre megérkezzünk a buszhoz. Előtte azért még gyorsan ráléptünk a Mariahilfer Straßéra, a bécsiek Váci utcájára, ami tulajdonképpen szintúgy elveszítette egyediségét, ha egyáltalán volt neki, hiszen a világ bármelyik városának bevásárlóutcáján lehettünk volna.

Ennyi fért bele 10 órába, három óra múlva hazaértünk, és itt még egy kis kitérő: az OrangeWays állomása az Üllői Úti stadionnál van, ami közlekedés szempontjából tulajdonképpen nem rossz, de éppen egy Fradi meccs sokadik szurkoló vs rohamrendőrök harcára értünk haza, így aztán a sofőr abszolút helyesen inkább nem állt meg, hanem tovább mnet a Stadionokig. Nekünk special ez még jól is jött, így hamarabb hazaértünk, de meg tudom érteni, hogy azok, akik vidékről jöttek, mennyire pánikba voltak esve, hogyan is jutnak most haza.

Szólj hozzá!

Retró: Ajánló - IT: Androidos alkalmazások

2017. július 31. 13:51 - Liberális Artúr

Újfent jöjjön egy 2013-as bejegyzés. Ma már nem nagyon állja meg a helyét, de korképnek érdekes lehet:

Nem vagyok műszaki zseni. Karácsonyra kaptam az első okostelefonomat, és akkor igen jól jött volna egy útmutató azoknak, akik még csak ismerkednek ezzel a világgal. Van néhány ilyen, de ugye egyéne és telefonja válogatja, kinek mi hogy működik :) 9 hónap után úgy érzem, nagyjából letisztult, hogy milyen alkalmazásokat ajánlanék más kezdőknek.

Az első legfontosabb dolog, hogy az okostelefon nem telefon, hanem számítógép. Illetve mindkettő akar lenni, és egyik se lett igazán. Az én Alcatelemen telefonálni kínszenvedés, teljesértékű számítógépként pedig még nem használható. Médiafogyasztásra viszont kiválóan alkalmas, ezért elsődleges szempontunk vásárláskor a képernyő mérete legyen. 4 hüvelyk alatti képátmérőjű okostelefont nem érdemes venni. Az egyéb belső értékeket már mindenki igazítsa pénztárcájának megfelelően. Nem árt figyelembe venni a Mobilaréna ajánlásait, leírásait. Az alkalmazások miatt jó, ha a legfrissebb operációs rendszerrel felszerelt telefont választunk, ellenkező esetben sok jelenlegi vagy közeljövőbeli alkalmazástól esünk el kompatibilitási problémák végett.

Milyen alkalmazások váltak be?

avast!: Az AV-Comparatives rendszeresen próbára teszi a  biztonsági szoftvereket, immár okostelefonokhoz is. Ezek közül az egyik legjobban szereplő ingyenese alkalmazás az avast!. Mindemellett számos egyéb szolgáltatást is nyújt a program. Számomra legkedvesebb a hívásblokkoló, amivel egyszerűen letiltahtok bármilyen számot, amelyik nem szerepel a telefonkönyvemben. Viszlát marketingesek!

BpMenetrend: Gyakran frissülő, jól kezelhető BKV-menetrend. Már csak egy útvonaltervező és az átszállási lehetőségek hiányoznak belőle, na meg egy térkép - de ne legyünk telhetetlenek: menetrendként tökéletes.

Dolphin: Böngésző. Leggyakoribb problémám a böngészőkkel, hogy nem bírják a terhelést, és előbb-utóbb maguktól kilépnek. Eddig a Dolphin bizonyult számomra a legstabilabbnak, de nagy különbség nincs a Firefox, Chrome, Opera vagy Baidu között. Update: Az Angel nevű browser így két hét után is jólműködőnek tűnik.

ES File Explorer: Fájlkezelő. Szép, gyors, sokat tud. Kedvenc funckióm az adott fájl vagy mappa elrejtése, mert ugye a felnőtt tartalmakat csak nem láthatja akárki.

Gismeteo: Időjárás. Nekem ez mutat legjobban a képernyőmön.

HuMap: Teljes Magyarország térkép. Nagyon részletes is tud lenni itt-ott, soha többé nem tévedek el vagy bolyongok hülyén fel-alá az utcákon.

VLC: Médialejátszó. Kissé sajnos instabil, de egyelőre azon ritka lejátszók közé tartozik, ami ismeri a hang- és videóformátumokat is. Egyébiránt számos alkalmazás elérhető külön-külön mind a zenehallgatáshoz, mind a filmnézéshez.

Játékok: Unaloműzők. Bár vannak egész komoly rpg-k is, de az én telefonom ezekhez túl gyenge, és an én nagy ujjaimnak nehézkes az irányítás is. Ellenben sok remek párperces játék van, amivel hetekig elszórakozik az ember:

Személy szerint ezekkel töltöttem el sok kellemes percet vécén vagy tömegközlekedve, bátran ajánlom mindenkinek.

Egyéb népszerű alkalmazások, amelyek hasznosak, de nekem ilyen-olyan okokból nincs rá szükségem:

  • Viber, Skype, WhatsApp: Ingyentelefon interneten keresztül
  • Tiny Flashlight, LED HD, Brightest LED flashlight: Zseblámpa
  • Be-On-Road, Google Térkép, Syqic, Waze, Street View, Google Útvonalak: Navigáció
  • MinDig TV: A szabadon fogható tv-csatornák interneten keresztül (mínusz RTL Klub és TV2)
  • Google Könyvek: Könyvolvasó
  • Google Drive, OfficeSuite Viewer, Kingsoft Office: Irodai programcsomag
  • Alarm Clock, Timely: Ébresztőóra
  • Periódusnaptár: Ciklusfigyelő lányoknak
  • Google Naptár: Naptár
Szólj hozzá!
Címkék: tech
süti beállítások módosítása